SALDĒTAS UPENES

Upenes ir mūsu īstā aizraušanās: upeņu stādus audzējam 6 hektāros un mums ir vairāk nekā 70 hektāru upeņu ogu lauki. Pie mums arī var iegūt saldētas upenes, lai tās nezaudētu savu vērtību, tās tiek saldētas. Mēs esam pārliecināti, ka upenes ir superbarība cilvēku labsajūtai un veselībai. Lūk, kāpēc:

Jau gadsimtiem ilgi tiek baumots, ka upenēm ir medicīnisks ieguvums. Tradicionālie dziednieki tos lietoja tādiem stāvokļiem kā artrīts, aknu slimības, nierakmeņi, podagra, mutes iekaisums, kuņģa un zarnu darbības traucējumi, plaušu slimības, nogurums un kā diurētisku līdzekli. Bet tikai pēdējās desmitgadēs zinātnieki ir sākuši nopietni pētīt šīs ievērojamās ogas dziedinošās un aizsargājošās spējas. Mūsu senči noteikti bija kaut ko izdomājuši – upenes ir ieguvumus veselībai, jo tagad pārliecinoši apstiprina zinātniski pierādījumi.

Antioksidanti un antocianīni:

Viena no upeņu ēšanas labvēlīgajām sekām ir to antioksidanta iedarbība pret tādām slimībām kā sirds un asinsvadu slimības, vēzis un novecošanas deģeneratīvas slimības. Galvenie upenēs esošie antioksidanti ir fenoli (tostarp flavonoīdi un antocianīni) un C vitamīns.

Upeņu purpursarkanā/melnā krāsa norāda uz antocianīnu klātbūtni, kam piemīt īpaši spēcīga antioksidanta iedarbība, kā arī citas veselību veicinošas īpašības. Pētījumi liecina, ka upenēm ir ievērojami augstāks antioksidantu aktivitātes līmenis nekā citiem augļiem.

Ko zinātnieki zina par upenēm?

Tas ir neparasti augstais antocianīna saturs upenēs, kas tās atšķir. Ir pierādīts, ka antocianīns samazina astmas plaušu iekaisuma sekas, kā arī mazina muskuļu bojājumus un palīdz imūnreakcijām slodzes laikā.

Starptautiskie pētnieki ir arī atklājuši, ka upenes "var uzlabot redzes fokusu, palīdzēt pielāgot acis tumsai, uzlabot ekstremitāšu asinsriti aukstā laikā un likt cilvēkiem domāt asi, pieņemot lēmumus stresa apstākļos.

Arī ogu sēklām ir īpašas priekšrocības. Upeņu sēklu eļļa ir bagāta ar y-linolēnskābi (GLA), un to izmanto kā veselības bagātinātāju Eiropā un ASV. Kāpēc lietot uztura bagātinātāju, ja var ēst visu.

  • Pretiekaisuma iedarbība

Antocianīni ir polifenolu klase, kas galvenokārt atrodami upenēs un aktīvi cīnās ar iekaisumu. Iekaisums var izraisīt sirds, aknu un nieru slimības. Tas var izraisīt arī artrītu, urīnceļu infekcijas un neirodeģeneratīvus traucējumus (Alcheimera slimību, demenci utt.).

  • Uzlabojiet nieru veselību

Upeņu antioksidanta un pretiekaisuma iedarbība novērš hroniskus nieru darbības traucējumus. Tie aizsargā jūsu ekskrēcijas sistēmu no iekaisumiem un infekcijām. Ekstrakti arī kavē nierakmeņu veidošanos. Upeņu ogas vai sula padara urīnu sārmaināku (paaugstina tā pH). Tas arī veicina liekā citronskābes un skābeņskābes izvadīšanu no ķermeņa. Ja nē, šīs divas skābes var reaģēt, veidojot nierakmeņus, ja tās atstāj uzkrāties.

  • Pazemināts holesterīna līmenis asinīs

Augsts ZBL (sliktā) holesterīna līmenis palielina sirds un asinsvadu, aknu un citu vielmaiņas traucējumu risku. Pētījumi liecina, ka ar antocianīniem bagātas diētas izraisa kopējā holesterīna un ZBL līmeņa pazemināšanos. Tie arī palielina ABL (labā) holesterīna līmeni serumā. Pētījumi ar dzīvniekiem ar upeņu ekstraktiem apstiprina šo efektu.

  • Ir pretdiabēta iedarbība

Upenēs ir antocianīni, piemēram, cianidīna 3-rutinosīds, delfinidīna 3-glikozīds un peonidīna 3-rutinosīds. Lietojot pietiekamā daudzumā, šīs fitoķīmiskās vielas uzlabo jutību pret insulīnu, īpaši cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu.

  • Palīdziet pārvaldīt acu traucējumus

Upeņu antocianīni uzlabo jūsu acu/redzes funkcijas. Šīs molekulas palielina asins plūsmu redzes nervos un acīs. Regulāra upeņu lietošana pacientiem ar glaukomu palēnina redzes zudumu vai ar to saistītos simptomus.

  • Aizsargājiet savas smadzenes

Tāpat kā C vitamīns, upenes kavē lipīdu peroksidāciju jūsu organismā. Eksperimentālie pētījumi liecina par aptuveni 65% inhibīciju, pateicoties tā antioksidanta spējai. Šī darbība ir visizdevīgākā, lai aizsargātu jūsu centrālo nervu sistēmu. Ja šī efekta nav, jūsu sistēmā uzkrājas brīvie radikāļi. Ir zināms, ka brīvie radikāļi izraisa neirodeģeneratīvas slimības, tostarp Alcheimera, Hantingtona un Parkinsona slimības. Parasti brīvo radikāļu uzkrāšanās izraisa smadzeņu šūnu (neironu) iekaisumu. Upenes mazina neiroiekaisumus, jo satur pretiekaisuma molekulas. Šo īpašību kumulatīvais efekts uzlabo atmiņu, mācīšanos un kognitīvās spējas.

  • Atjauno un baro ādu

Iekaisumu, infekciju vai novecošanās rezultātā rodas dažādas ādas slimības. Tie atstāj jums sausu ādu, bojājumus, niezi, apsārtumu, kreveles utt. Atopiskais dermatīts ir nopietnas ādas slimības piemērs bērniem un pieaugušajiem. Šādos gadījumos jūsu ādai būs nepieciešama intensīva atjaunošana un kondicionēšana. Klīniskajos pētījumos upenēs tika atklāts specifisks polisaharīds, kam ir pretiekaisuma iedarbība. Šī molekula kontrolē jūsu imūnsistēmas iekaisuma savienojumu veidošanos. Upeņu sēklas satur lielu daudzumu taukskābju, piemēram, linolēnskābes. To eļļa nomāc iekaisuma mediatorus jūsu ādā. Tātad upenes un sēklu eļļa var barot un barot jūsu ādu veselīgi bez jebkādām blakusparādībām.